Samtec Inc. MTMM-104-11-T-S-120
Part No.:
MTMM-104-11-T-S-120
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2MM
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
4
Contact Length - Mating:
0.120" (3.05mm)
Contact Length - Post:
0.415" (10.54mm)
Overall Contact Length:
0.594" (15.09mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A