Samtec Inc. MTMM-104-10-T-S-250
Part No.:
MTMM-104-10-T-S-250
Package:
Datasheet:
FullcoresMTMM-104-10-T-S-250.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2MM
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
4
Contact Length - Mating:
0.250" (6.35mm)
Contact Length - Post:
0.246" (6.25mm)
Overall Contact Length:
0.555" (14.10mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A