Samtec Inc. MTMM-104-08-T-S-325
Part No.:
MTMM-104-08-T-S-325
Package:
Datasheet:
FullcoresMTMM-104-08-T-S-325.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2MM
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.325" (8.26mm)
Contact Length - Post:
0.092" (2.34mm)
Overall Contact Length:
0.476" (12.09mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A