Samtec Inc. MTMM-104-08-T-S-140
Part No.:
MTMM-104-08-T-S-140
Description:
CONN HDR 2.00 4POS
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.140" (3.56mm)
Contact Length - Post:
0.277" (7.04mm)
Overall Contact Length:
0.476" (12.09mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A