Samtec Inc. MTMM-104-07-T-S-235
Part No.:
MTMM-104-07-T-S-235
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2MM
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.235" (5.97mm)
Contact Length - Post:
0.162" (4.11mm)
Overall Contact Length:
0.456" (11.58mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A