Samtec Inc. MTMM-104-06-T-S-170
Part No.:
MTMM-104-06-T-S-170
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2MM
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
4
Contact Length - Mating:
0.170" (4.32mm)
Contact Length - Post:
0.168" (4.27mm)
Overall Contact Length:
0.397" (10.08mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A