Samtec Inc. MTMM-104-05-T-S-256
Part No.:
MTMM-104-05-T-S-256
Package:
Datasheet:
FullcoresMTMM-104-05-T-S-256.pdf
Description:
VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
4
Contact Length - Mating:
0.256" (6.50mm)
Contact Length - Post:
0.062" (1.57mm)
Overall Contact Length:
0.377" (9.58mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A