Samtec Inc. MTMM-104-05-T-S-215
Part No.:
MTMM-104-05-T-S-215
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2MM
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
4
Contact Length - Mating:
0.215" (5.46mm)
Contact Length - Post:
0.103" (2.62mm)
Overall Contact Length:
0.377" (9.58mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A