Samtec Inc. MTMM-104-05-T-S-065
Part No.:
MTMM-104-05-T-S-065
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2MM
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
4
Contact Length - Mating:
0.065" (1.65mm)
Contact Length - Post:
0.253" (6.43mm)
Overall Contact Length:
0.377" (9.58mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A