Samtec Inc. MTMM-103-08-T-S-351-002
Part No.:
MTMM-103-08-T-S-351-002
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2MM
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
3
Number of Positions Loaded:
2
Contact Length - Mating:
0.351" (8.92mm)
Contact Length - Post:
0.066" (1.68mm)
Overall Contact Length:
0.476" (12.09mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A