Samtec Inc. MTMM-103-07-L-S-330
Part No.:
MTMM-103-07-L-S-330
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2MM
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
3
Contact Length - Mating:
0.330" (8.38mm)
Contact Length - Post:
0.067" (1.70mm)
Overall Contact Length:
0.456" (11.58mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Current Rating (Amps):
3A