Samtec Inc. MTMM-103-07-L-S-283
Part No.:
MTMM-103-07-L-S-283
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2MM
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
3
Contact Length - Mating:
0.283" (7.19mm)
Contact Length - Post:
0.114" (2.90mm)
Overall Contact Length:
0.456" (11.58mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Current Rating (Amps):
3A