Samtec Inc. MTMM-103-06-L-S-225
Part No.:
MTMM-103-06-L-S-225
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2MM
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
MTMM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Header, Cuttable
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
3
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board or Cable
Shrouding:
Unshrouded
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.225" (5.72mm)
Contact Length - Post:
0.113" (2.87mm)
Overall Contact Length:
0.397" (10.08mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Tin
Contact Material:
Phosphor Bronze
Insulation Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:
Current Rating (Amps):
3A