Samtec Inc. MTMM-103-05-L-S-236
Part No.:
MTMM-103-05-L-S-236
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2MM
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
3
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.236" (6.00mm)
Contact Length - Post:
0.082" (2.08mm)
Overall Contact Length:
0.377" (9.58mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Current Rating (Amps):
3A