Samtec Inc. MTMM-103-05-L-S-235
Part No.:
MTMM-103-05-L-S-235
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2MM
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
3
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.235" (5.97mm)
Contact Length - Post:
0.083" (2.11mm)
Overall Contact Length:
0.377" (9.58mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Current Rating (Amps):
3A