Samtec Inc. MTMM-103-05-F-S-178
Part No.:
MTMM-103-05-F-S-178
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2MM
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
3
Contact Length - Mating:
0.178" (4.52mm)
Contact Length - Post:
0.140" (3.56mm)
Overall Contact Length:
0.377" (9.58mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Current Rating (Amps):
3A