Samtec Inc. MTMM-103-04-T-D-157
Part No.:
MTMM-103-04-T-D-157
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2MM
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
6
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.157" (4.00mm)
Contact Length - Post:
0.107" (2.71mm)
Overall Contact Length:
0.323" (8.20mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A