Samtec Inc. MTMM-103-04-L-S-195
Part No.:
MTMM-103-04-L-S-195
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2MM
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
3
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.195" (4.95mm)
Contact Length - Post:
0.069" (1.75mm)
Overall Contact Length:
0.323" (8.20mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Current Rating (Amps):
3A