Samtec Inc. MTMM-103-04-F-S-207
Part No.:
MTMM-103-04-F-S-207
Package:
Datasheet:
FullcoresMTMM-103-04-F-S-207.pdf
Description:
VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
3
Number of Positions Loaded:
All
Contact Length - Mating:
0.207" (5.26mm)
Contact Length - Post:
0.057" (1.45mm)
Overall Contact Length:
0.323" (8.20mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Current Rating (Amps):
3A