Samtec Inc. MTMM-103-03-L-S-126
Part No.:
MTMM-103-03-L-S-126
Package:
Datasheet:
FullcoresMTMM-103-03-L-S-126.pdf
Description:
VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
3
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.126" (3.20mm)
Contact Length - Post:
0.117" (2.97mm)
Overall Contact Length:
0.302" (7.67mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Current Rating (Amps):
3A