Samtec Inc. MTMM-103-02-T-S-156-001
Part No.:
MTMM-103-02-T-S-156-001
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2MM
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
3
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.156" (3.96mm)
Contact Length - Post:
0.040" (1.02mm)
Overall Contact Length:
0.255" (6.48mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A