Samtec Inc. MTMM-103-02-T-D-126
Part No.:
MTMM-103-02-T-D-126
Package:
Datasheet:
FullcoresMTMM-103-02-T-D-126.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2MM
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
6
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.126" (3.20mm)
Contact Length - Post:
0.070" (1.78mm)
Overall Contact Length:
0.255" (6.48mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A