Samtec Inc. MTMM-103-02-T-D-064
Part No.:
MTMM-103-02-T-D-064
Description:
CONN HDR 2.00 6POS
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
6
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.064" (1.63mm)
Contact Length - Post:
0.132" (3.35mm)
Overall Contact Length:
0.255" (6.48mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A