Samtec Inc. MTMM-103-02-L-S-150
Part No.:
MTMM-103-02-L-S-150
Package:
Datasheet:
FullcoresMTMM-103-02-L-S-150.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2MM
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
3
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.150" (3.81mm)
Contact Length - Post:
0.046" (1.17mm)
Overall Contact Length:
0.255" (6.48mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Current Rating (Amps):
3A