Samtec Inc. MTMM-102-15-T-D-653
Part No.:
MTMM-102-15-T-D-653
Package:
Datasheet:
FullcoresMTMM-102-15-T-D-653.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2MM
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
4
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.653" (16.59mm)
Contact Length - Post:
0.118" (3.00mm)
Overall Contact Length:
0.830" (21.08mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A