Samtec Inc. MTMM-102-15-L-S-080
Part No.:
MTMM-102-15-L-S-080
Package:
Datasheet:
FullcoresMTMM-102-15-L-S-080.pdf
Description:
VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.080" (2.03mm)
Contact Length - Post:
0.691" (17.55mm)
Overall Contact Length:
0.830" (21.08mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A