Samtec Inc. MTMM-102-14-T-D-555
Part No.:
MTMM-102-14-T-D-555
Description:
CONN HDR 2.00 4POS
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
4
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.555" (14.10mm)
Contact Length - Post:
0.137" (3.48mm)
Overall Contact Length:
0.751" (19.08mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A