Samtec Inc. MTMM-102-14-G-S-510
Part No.:
MTMM-102-14-G-S-510
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2MM
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.510" (12.95mm)
Contact Length - Post:
0.182" (4.62mm)
Overall Contact Length:
0.751" (19.08mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A