Samtec Inc. MTMM-102-14-G-S-500
Part No.:
MTMM-102-14-G-S-500
Package:
Datasheet:
FullcoresMTMM-102-14-G-S-500.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2MM
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.500" (12.70mm)
Contact Length - Post:
0.192" (4.88mm)
Overall Contact Length:
0.751" (19.08mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A