Samtec Inc. MTMM-102-09-G-S-366
Part No.:
MTMM-102-09-G-S-366
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2MM
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.366" (9.30mm)
Contact Length - Post:
0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length:
0.535" (13.59mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A