Samtec Inc. MTMM-102-07-G-S-260
Part No.:
MTMM-102-07-G-S-260
Package:
Datasheet:
FullcoresMTMM-102-07-G-S-260.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2MM
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.260" (6.60mm)
Contact Length - Post:
0.137" (3.48mm)
Overall Contact Length:
0.456" (11.58mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Gold
Current Rating (Amps):
3A