Samtec Inc. MTMM-102-07-G-S-220
Part No.:
MTMM-102-07-G-S-220
Package:
Datasheet:
FullcoresMTMM-102-07-G-S-220.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2MM
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.220" (5.59mm)
Contact Length - Post:
0.177" (4.50mm)
Overall Contact Length:
0.456" (11.58mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Gold
Current Rating (Amps):
3A