Samtec Inc. MTMM-102-07-G-S-155
Part No.:
MTMM-102-07-G-S-155
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2MM
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.155" (3.94mm)
Contact Length - Post:
0.242" (6.15mm)
Overall Contact Length:
0.456" (11.58mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Gold
Current Rating (Amps):
3A