Samtec Inc. MTMM-102-06-G-S-236
Part No.:
MTMM-102-06-G-S-236
Package:
Datasheet:
FullcoresMTMM-102-06-G-S-236.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2MM
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.236" (6.00mm)
Contact Length - Post:
0.102" (2.60mm)
Overall Contact Length:
0.397" (10.08mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Gold
Current Rating (Amps):
3A