Samtec Inc. MTMM-102-06-G-S-185
Part No.:
MTMM-102-06-G-S-185
Package:
Datasheet:
FullcoresMTMM-102-06-G-S-185.pdf
Description:
VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.185" (4.70mm)
Contact Length - Post:
0.153" (3.89mm)
Overall Contact Length:
0.397" (10.08mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A