Samtec Inc. MTMM-102-06-G-S-140
Part No.:
MTMM-102-06-G-S-140
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2MM
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.140" (3.56mm)
Contact Length - Post:
0.198" (5.03mm)
Overall Contact Length:
0.397" (10.08mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A