Samtec Inc. MTMM-102-05-G-S-225
Part No.:
MTMM-102-05-G-S-225
Package:
Datasheet:
FullcoresMTMM-102-05-G-S-225.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2MM
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.225" (5.72mm)
Contact Length - Post:
0.093" (2.35mm)
Overall Contact Length:
0.377" (9.58mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A