Samtec Inc. MTMM-102-05-G-S-175
Part No.:
MTMM-102-05-G-S-175
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2MM
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.175" (4.45mm)
Contact Length - Post:
0.143" (3.63mm)
Overall Contact Length:
0.377" (9.58mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A