Samtec Inc. MTMM-102-05-G-S-150
Part No.:
MTMM-102-05-G-S-150
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2MM
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.150" (3.81mm)
Contact Length - Post:
0.168" (4.27mm)
Overall Contact Length:
0.377" (9.58mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A