Samtec Inc. MTMM-101-15-G-D-105
Part No.:
MTMM-101-15-G-D-105
Description:
CONN HEADER VERT 2POS
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.105" (2.67mm)
Contact Length - Post:
0.666" (16.92mm)
Overall Contact Length:
0.830" (21.08mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A