Samtec Inc. MTMM-101-09-S-D-330
Part No.:
MTMM-101-09-S-D-330
Description:
CONN HEADER VERT 2POS
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.330" (8.38mm)
Contact Length - Post:
0.146" (3.70mm)
Overall Contact Length:
0.535" (13.59mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A