Samtec Inc. MTMM-101-05-S-D-170
Part No.:
MTMM-101-05-S-D-170
Package:
Datasheet:
FullcoresMTMM-101-05-S-D-170.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 2POS
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.170" (4.32mm)
Contact Length - Post:
0.148" (3.76mm)
Overall Contact Length:
0.377" (9.58mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A