Samtec Inc. MTLW-105-06-T-S-080
Part No.:
MTLW-105-06-T-S-080
Package:
Datasheet:
FullcoresMTLW-105-06-T-S-080.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.080" (2.03mm)
Contact Length - Post:
0.160" (4.06mm)
Overall Contact Length:
0.300" (7.62mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact