Samtec Inc. MTLW-105-05-T-S-136
Part No.:
MTLW-105-05-T-S-136
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
5
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.136" (3.45mm)
Contact Length - Post:
0.139" (3.53mm)
Overall Contact Length:
0.335" (8.51mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact