Samtec Inc. MTLW-104-22-T-S-430
Part No.:
MTLW-104-22-T-S-430
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.430" (10.92mm)
Contact Length - Post:
0.140" (3.56mm)
Overall Contact Length:
0.630" (16.00mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact