Samtec Inc. MTLW-104-06-T-S-177
Part No.:
MTLW-104-06-T-S-177
Package:
Datasheet:
FullcoresMTLW-104-06-T-S-177.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.177" (4.50mm)
Contact Length - Post:
0.063" (1.60mm)
Overall Contact Length:
0.300" (7.62mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact