Samtec Inc. MTLW-104-06-T-S-125
Part No.:
MTLW-104-06-T-S-125
Package:
Datasheet:
FullcoresMTLW-104-06-T-S-125.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.125" (3.18mm)
Contact Length - Post:
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length:
0.300" (7.62mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact