Samtec Inc. MTLW-104-06-T-S-060
Part No.:
MTLW-104-06-T-S-060
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.060" (1.52mm)
Contact Length - Post:
0.180" (4.57mm)
Overall Contact Length:
0.300" (7.62mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact