Samtec Inc. MTLW-104-05-T-S-178
Part No.:
MTLW-104-05-T-S-178
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.178" (4.52mm)
Contact Length - Post:
0.097" (2.47mm)
Overall Contact Length:
0.335" (8.51mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact