Samtec Inc. MTLW-103-24-T-D-325
Part No.:
MTLW-103-24-T-D-325
Description:
CONN HDR .100" 6POS
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
6
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.325" (8.26mm)
Contact Length - Post:
0.095" (2.41mm)
Overall Contact Length:
0.480" (12.19mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact